4K چیست؟

اگر به تازگی به دنبال خرید تلویزیون بوده باشید یا مجلات و وبسایت های الکترونیک را مطالعه کرده باشید بدون شک در مورد جدیدترین تحول در تلویزیون های با وضوح بالا که با نام ۴K Ultra HD شناخته می شود شنیده اید. این مشخص ترین تغییر در تلویزیون از سال ۱۹۹۶ است، زمانی که اولین تلویزیون با وضوح بالا معرفی شد. اگر در حال خرید تلویزیون هستید خرید دستگاهی که UHDTV نباشد مشابه خرید یک تلویزیون سیاه و سفید قدیمی در زمانی است که دیگران خود را برای استفاده از تلویزیون های رنگی آماده می کنند.

وضوح تصویری که UHDTV ارائه می کند چهار برابر بیش تر از دستگاه های معمولی ۱۰۸۰p است. یعنی رزولشن عمودی و افقی، هرکدام دو برابر دستگاه های معمولی است. در مجموع این ۳۸۴۰ پیکسلِ افقی و ۲۱۶۰ پیکسلِ عمودی بیش از ۸ میلیون پیکسل را بر روی صفحه ارائه می کند. (این دستگاه های جدید از آنجایی که رزولوشن افقی ۴۰۰۰ پیکسلی دارند به ۴K معروف شده اند. اگر چه رزولشن ۴K در واقع برابر با ۲۱۶۰X4096 می باشد، به خاطر ساده سازی به جای UHDTV به آن ۴K می گویند.)

جلوگیری از سرقت ادبی

فراتر از یک تصویر زیبا UHDTV با چند ویژگی خلاقانه همراه است. یکی از بزرگترین موانعی که مصرف کنندگان به زودی با آن مواجه خواهند شد چیزی است که HDCP 2.2 نامیده می شود و اگر زیرساخت های توزیع کننده شما برای آن آماده نباشد تلویزیون شما عملا بلااستفاده خواهد شد.

HDCP مخفف High-bandwidth Digital Content Protection (حفاظت از محتوای دیجیتال با پهنای باند بالا) می باشد و در واقع از سال ۲۰۰۰ موجود بوده است. خالقان آثار-مانند فیلمسازان هالیوود- همیشه نگران سرقت ادبی آثارشان بوده اند. اما زمانی که آن ها شروع به انتشار آثار در نسخه های با وضوح تصویر بالا کردند این نگرانی به شکل تصاعدی افزایش یافت، نسخه های دیجیتالی که تا بینهایت کپی می شوند بدون اینکه ذره ای از کیفیت آن کاسته شود.

در حالی که در دوره آنالوگ جلوگیری از سرقت ادبی کار دشواری بود، سیگنال های دیجیتال تکنولوژی و ابزارهای جدیدی را برای بی اثر کردن سرقت فیلم به همراه آورد. بدین ترتیب HDCP توسط شرکت Intel توسعه یافت تا مردم را از کپی کردن محتوای دیجیتال محافظت شده منع کند. این تکنولوژی در اصل با نام HDMI 1.0 منتشر شده، مشخصات و ویژگی های آن تکامل یافت و به عنوان تکنولوژی جدید معرفی شد. همزمان هکرها تلاش برای شکستن کد HDMI را آغاز کردند. “بندیکت کامبریج” را در فیلم بازی تقلید تصور کنید که به جای تلاش برای شکستن کد دستگاه “انیگما” و پایان دادن به جنگ جهانی دوم، تلاش می کند تا کدهای HDCP را هک کند تا بتواند به صورت غیر قانونی از فیلم جنگ ستارگان کپی برداری کند.

HDCP در واقع به این شکل کار می کند که دستگاه های مبداءِ انتقال –مثل گیرنده های دیجیتال، دی وی دی پلیر و… – را وا می دارد تا نوعی اطلاعات اولیه را به همه دستگاه هایی که به آن متصل است ارسال کند. بدین طریق یک زنجیره سیگنالی امن و از نظر تئوری غیر قابل شکستن ساخته می شود. هر دستگاه تکرار کننده ای که سیگنال از آن عبور می کند سیگنال را رمزگشایی می کند سپس مجددا آن را رمزگذاری کرده و پس از تأیید امنیت، مجاز به انتقال سیگنال است. نمایشگر یا تلویزیون در انتهای این زنجیره قرار دارد و در نهایت با تأیید ارسال این اطلاعات اولیه، به مبداءِ ارسال اعلام می کند که همه چیز به خوبی پیش می رود. وقتی که همه چیز درست کار کند شما یک تصویر طبیعی و دست نخورده دریافت می کنید در غیر این صورت هیچ چیز نمایش داده نمی شود.

HDCP 2.2

همراه با UHDTV این تکنولوژی کاملا جدید، نسخه قدرتمندتر HDCP یعنی HDCP 2.2 منتشر شد. برای اینکه UHDTV بتواند تصویر ۴K واقعی را نمایش دهد همه لینک ها در زنجیره دیجیتال باید با HDCP 2.2 سازگار باشد. متأسفانه احتمال دارد بعضی از اولین خریداران، تلویزیون هایی را تهیه کرده باشند که رزولوشن ۴K را ارائه کند اما با HDCP 2.2 سازگار نباشد، این بدین معناست که آن ها قادر به لذت بردن از محتوای ۴K واقعی نیستند. (HDCP 2.2 فقط از محتوای UHDTV محافظت می کند در نتیجه اگر فقط تصاویر ۱۰۸۰p معمول مثل دی وی دی های بلوری یا برنامه های ماهواره و تلویزیون دیجیتال را تماشا می کنید برای تماشای آن ها از یک تلویزیون ۴K مشکلی نخواهید داشت.)

اگر فقط یک منبع پخش ۴K و یک تلویزیون ۴K دارید، می توانید به سادگی یک کابل HDMI با کیفیت و سرعت بالا را مستقیما به تلویزیون متصل کنید و سیستم را راه اندازی کنید. اما اگر تصمیم دارید سیستمی طراحی کنید که بتواند از راه دور تجهیزات را کنترل کند و یا اینکه می خواهید از سیستم توزیع تصویر استفاده کنید تا منابع پخش مختلف را به تلویزیون های مختلف در خانه متصل کنید در این صورت حتما توجه کنید که همه اجزاء در مسیر این زنجیره سیگنال ها –مثل دی وی دی پلیر، سوئیچ ویدئو و …- سازگار با HDCP 2.2 باشند. در غیر این صورت به جای تماشای یک تصویر ۴K واقعی با یک صفحه سیاه یا پیامی حاوی “امکان پخش ویدئو وجود ندارد” روبرو می شوید.

ماتریس ها وارد می شوند

بسیاری از سیستم های توزیع صوت و تصویر در خانه های مدرن نیاز به یک بخش مرکزی برای ارسال سیگنال ها به سرتاسر خانه دارند. کنترل کننده های مرکزی Control4 یعنی HC-800 و HC-250 به عنوان قلب سیستم عمل کرده و دستورات لازم را به سیستم اعلام می کند، علاوه بر آن دستگاهی به نام ماتریس هم وجود دارد.

یک ماتریس صوتی/تصویری HDMI منابع مختلفِ HDMI را دریافت کرده و آن را بین تلویزیون های مختلف توزیع می کند. نکته مثبت در مورد ماتریس ها این است که می تواند به صورت همزمان هر منبع ورودی را به نمایشگر خروجی دیگری متصل کند و اجازه دهد نمایشگرهای مختلف در یک زمان محتوای مربوط به یک ورودی را پخش کنند.

بعد از ادغام Leaf (شرکتی پیشرو در صنعت ماتریس های HDMI) با Control4 در سال ۲۰۱۵، یکی از اولین محصولاتی که از این ارتباط تازه متولد شد ماتریس های جدید (این گروه از اولین محصولات شامل ۴ ماتریس هستند) با قابلیت UHDTV و سازگار با HDCP 2.2 بود.

مجموعه ماتریس های ۴K/Ultra HD جدید Control4 نه تنها به شما اطمینان می دهد که تمام پیکسل های دریافتی توسط تلویزیون ۴K جدیدتان قابل مشاهده باشد بلکه کاری می کند که همه سیستم به سادگی فشردن یک دکمه کار کند.

وقتی ماتریس توسط یک کابل Ethernet استاندارد به شبکه خانگی شما متصل شود، تبدیل به یک قسمت کاملا عملکردی از سیستم Control4 می گردد که وضعیت خود را گزارش می کند و از طریق درایور های مبتنی بر IP فوق سریع و قابل اعتماد کنترل می شود تا به شما اطمینان دهد که تلویزیون های Ultra HD شما قابل اعتمادترین ارتباط اینترنتی را دارد. از جمله ویژگی های کاربرپسند ماتریس ها می توان به قابلیت قفل زون و همچنین سرعت بسیار بالا در هنگام تعویض ورودی های HDMI اشاره کرد. با قفل زون می توانید پخش هرکدام از منابع ورودی را در زون مورد نظرتان قفل کنید، بدین ترتیب وقتی که شما مشغول تماشای برنامه مورد نظرتان هستید فرد دیگری در جای دیگر خانه نمی تواند –تصادفا یا از عمد- کانال را عوض کند یا پخش فیلم را قطع کند. همچنین با سرعت بالای تعویض ورودی ها وقتی تصمیم می گیرید فیلم دیگری تماشا کنید یا کانال را عوض کنید وقتی سیستم در حال برقراری ارتباط مجدد با منبع پخش HDCP است دیگر با صفحه سیاه و یا صفحه خالی مواجه نمی شوید.

با ماتریس های جدید Ultra HD، خانه هوشمند شما آماده بهره مندی از بهترین تصاویر و فیلم های امروز، فردا و حتی آینده است.

دیدگاه ها (3)

سلام تست میباشد

تست شده

تست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *