بهترین سیستم امنیتی منزل؛ انواع، تجهیزات، معایب و راهکارها

بهترین سیستم امنیتی منزل

فهرست مطالب

طبق آمار، بازار جهانی سیستم امنیتی منزل تا سال 2027 از 13 میلیارد دلار فراتر خواهد رفت. این رشد 24.58 درصدی نشان می‌دهد که مردم رفته‌رفته اهمیت سیستم‌های امنیتی هوشمند خانه را درک می‌کنند و دیگر نگاهی لوکس و غیرضروری به امنیت منازل ندارند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که مشتریان امروزه مشتاق سرمایه‌گذاری روی سیستم‌های امنیتی هوشمند، به‌خصوص برای خانه‌های مسکونی هستند و حتی افراد حاضرند برای اجاره خانه‌های هوشمند، مبلغ بالاتری بپردازند.

در ادامه از این مقاله شرکت هوشمند سازی پلان قصد داریم به نحوه‌ عملکرد سیستم امنیتی هوشمند خانه، ویژگی‌های ضروری آن و انواع سیستم های این حوزه بپردازیم.

پس با ما همراه باشید. 

سیستم امنیتی منزل چیست؟

یک سیستم امنیتی خانگی چیزی بیش از مجموعه ای از هشدارها، قفل‌ها یا دوربین های مدار بسته است. این سیستم مجموعه ای از دستگاه های الکترونیکی به هم پیوسته است که برای محافظت از خانه شما با یکدیگر کار می کنند.

سیستم‌های امنیتی می توانند ساده و فقط شامل چند دستگاه باشند، یا یک سیستم پیشرفته تر که در هماهنگی با کل خانه هوشمند شما است.

بهترین سیستم امنیتی برای خانه

سیستم امنیتی منزل چطور کار می کند؟

در اکثر سیستم‌های امنیتی خانگی، تمامی قطعات به یک کنترل کننده مرکزی متصل می‌شوند. از آنجا نیز به یک برنامه روی تلفن همراه وصل هستند تا به ما امکان نظارت و کنترل از راه دور بدهند.

 1. کنترل کننده مرکزی: مغز سیستم امنیتی است که تمام اطلاعات را از سنسورها و دوربین‌ها دریافت می‌کند و در صورت بروز مشکل، به شما هشدار می‌دهد.
 2. برنامه تلفن همراه: به شما امکان می‌دهد تا سیستم امنیتی خود را از راه دور کنترل کنید، تصاویر دوربین‌ها را مشاهده کنید، هشدارها را دریافت کنید و موارد دیگر را انجام دهید.

نحوه اتصال سیستم امنیتی خانگی

عمده این سیستم‌ها برای اتصال به گوشی ما از بلوتوث، وای فای یا اینترنت تلفن همراه کمک می‌گیرند. برخی نیز در مواقع قطع برق به تلفن‌های ثابت یا سیستم پشتیبان باتری متکی هستند.

 • بلوتوث: برد کوتاهی دارد و برای خانه‌های کوچک مناسب است.
 • وای فای: برد بلندی دارد و برای اکثر خانه‌ها مناسب است.
 • اینترنت تلفن همراه: در صورت عدم دسترسی به وای فای قابل استفاده است.
 • تلفن ثابت: در مواقع قطع برق می‌تواند برای ارسال هشدار استفاده شود.
 • سیستم پشتیبان باتری: در مواقع قطع برق به سیستم امنیتی برق می‌دهد.

انواع سیستم امنیتی منزل

نحوه غیر فعال کردن سیستم امنیتی هوشمند 

سیستم امنیتی هنگام خروج از خانه فعال میشود و هنگامی که به خانه برمی‌گردید با وارد کردن رمز روی صفحه کلید، استفاده از فرمان صوتی، فشار دادن ریموت کنترل جاکلیدی یا از طریق اپلیکیشن غیر فعال می‌شود.

به این ترتیب تجهیزات و سنسورهایی که خودتان مشخص کرده‌اید غیرفعال می‌شوند. البته حسگرهای دود و مونوکسید کربن، دوربین‌ها و هر چه خودتان تنظیم کنید، همیشه روشن باقی می‌مانند.

بهترین سیستم امنیتی منزل

بهترین تجهیزات خانگی امنیت هوشمند معمولا شامل دستگاه‌ها و قطعات زیر است:

 1. دوربین امنیتی
 2. حسگر حرکتی
 3. حسگرهای تماسی باز و بسته شدن درب
 4. حسگر تشخیص شکستن شیشه
 5. صفحه کلید هوشمند
 6. دکمه اضطراری (پانیک)
 7. آژیر و سیستم دزدگیر خانگی
 8. کنترل کننده مرکزی
 9. تابلو هشدار یا برچسب هشدار
 10. حسگرهای تشخیص دود و مونوکسید کربن
 11. شبیه ساز حضور

بهترین سیستم امنیتی منزل

۱. دوربین امنیتی

دوربین های امنیتی هوشمند به WiFi متصل می شوند تا بتوانید تصاویر زنده را از راه دور ببینید. مثلا زمانی که دوربین ها حرکت یک چیز، آمد و شد افراد یا تحویل بسته پستی را شناسایی می کنند، به شما اعلان (Notification) می‌فرستند.

بسیاری از دوربین ها امکان دید در شب با مادون قرمز یا به صورت رنگی، ذخیره سازی در حافظه ابری یا هارد و امکان ارتباط دو طرفه (برای صحبت با شخصی که جلوی دوربین قرار دارد) را دارند.

همچنین برخی از دوربین ها با پلتفرم های هوشمندی مثل آمازون الکسا یا گوگل اسیستنت هم سازگاری دارند.

مشاهده فیلم از دوربین امنیتی هوشمند با گوشی

۲. حسگر حرکتی

حسگرهای حرکتی از مهمترین تجهیزات سیستم امنیت هوشمند هستند و باید در محل ورودی اصلی یا راهروهای طبقه همکف نصب شوند تا بتوانند حرکت را شناسایی کرده و به ما هشدار دهند.

البته خیالتان راحت باشد، حساسیت حسگرهای حرکتی قابل تنظیم است و با حرکت حیوانات خانگی به صدا در نمی آیند.

۳. حسگرهای تماسی باز و بسته شدن درب

این حسگرها که به آن ها حسگرهای تماسی هم گفته می شود، دو بخش دارند: یکی روی پنجره یا در و دیگری روی چهارچوب نصب می شود.

این حسگرها با استفاده از آهنربا تشخیص می دهند که کدام نقطه ورود باز یا بسته است. اگر حسگر تشخیص دهد که نقطه ای باز مانده است، به ما هشدار می دهد.

توصیه می شود این حسگرهای ورودی را روی پنجره ها و درهای طبقه همکف قرار دهید. اکثر آن ها با باتری کار می کنند و بسیاری حتی چسب پشتی برای نصب آسان دارند.

۴. حسگر تشخیص شکستن شیشه

گاهی اوقات به جای اینکه سارقین پنجره ها را به شیوه قدیمی باز کنند، برای جلوگیری از فعال شدن حسگرهای در و پنجره، شیشه را می شکنند.

ولی حسگر تشخیص شکستن شیشه هم صدای شکستن شیشه را می شنود و به ما از طریق گوشی پیام هشدار می فرستد.

حسگر شکستن شیشه

۵. صفحه کلید هوشمند

در سیستم های امنیتی معمولا نیاز به یک رمز است که آن را روی یک صفحه کلید که به دیوار نصب می شود یا روی یک سطح قرار می گیرد، وارد می کنیم.

۶. دکمه اضطراری (پانیک)

در مواقع خطر، این دکمه راهی آسان و سریع برای تماس با خدمات اورژانس، چه پلیس و چه بیمارستان یا آتش نشانی، است. برای این دکمه ها جای خاصی در نظر گرفته نشده اما باید در جایی باشد که سریعترین دسترسی به آن امکان پذیر باشد.

پیشنهاد می شود حتما یک دکمه اضطراری کنار تخت خود قرار دهید.

۷. آژیر و سیستم دزدگیر خانگی

در سیستم های امنیتی خانگی آژیر هم وجود دارد که می تواند جداگانه یا به عنوان بخشی از تجهیزات دیگر مثل کنترل کننده مرکزی (که در ادامه توضیح می دهیم) تعبیه شده باشد. آژیرها معمولا همزمان با سایر هشدارها به صدا در می آیند و می توانند سارقان را فراری دهند یا به همسایه ها  خبر دهند.

۸. کنترل کننده مرکزی

کنترل کننده مرکزی همه دستگاه های متصل در خانه هوشمند را با برنامه گوشی شما همگام می کند تا هشدارهای لازم را دریافت کنید.

مشاهده زنده دوربین های سیستم امنیتی منزل

۹. تابلو هشدار یا برچسب هشدار

بسیاری از سیستم های امنیتی تابلوهایی برای حیاط یا برچسب هایی برای پنجره می دهند که نشان می‌دهد خانه تحت حفاظت است. معمولا سارقان با دیدن این گونه تابلوها یا برچسب‌ها از سرقت منصرف می‌شوند.

۱۰. حسگرهای تشخیص دود و مونوکسید کربن

توصیه می شود که همه خانه ها به این حسگرها مجهز باشند. با این ابزار ساده، در صورت وجود دود یا مونوکسید کربن در هوا که برای تنفس خطرناک هستند، اخطار لازم را دریافت می‌نمایید.

۱۱. شبیه ساز حضور

با شبیه‌ساز حضور شما می‌توانید تایمرهای تصادفی برای دستگاه‌های خانه هوشمند خود تنظیم کنید تا چراغ‌ها و لوازم خانگی در طول زمان انتخاب‌شده، به‌طور تصادفی روشن و خاموش شوند.

با این الگوی تصادفی شما می‌توانید از کیلومترها دورتر، حضور افراد در خانه‌تان را شبیه سازی کنید. این اقدام یک راه حل ساده و در عین حال موثر برای افزایش امنیت خانه در حین سفر یا حضور در محل کار است.

توجه: تجهیزات سیستم های امنیتی بسیار متفاوت و متنوع هستند و بر اساس نیازمندی‌های هر خانه یا ساختمان، انتخاب می‌شوند.

برای اینکه بهترین سیستم امنیتی منزل را در خانه خود پیاده سازی کنید، بهتر است ار شرکت های هوشمند سازی مشاوره بگیرید.

برای اطلاع از هزینه هوشمندسازی سیستم امنیت خانه و دریافت مشاوره رایگان، می‌توانید با ما در شرکت هوشمندسازی پلان تماس بگیرید یا فرم مشاوره را پر کنید.

شماره تماس پشتیبانی (ساعات اداری):

۰۲۱۲۶۶۵۲۳۴۲ و ۰۲۱۲۶۶۵۲۳۴۶

دلایل استفاده از سیستم‌های امنیتی هوشمند در ایران

مهمترین دلایل عبارتند از:

افزایش آمار جرم و جنایت

متاسفانه، آمار جرم و جنایت در ایران رو به افزایش است.

با استفاده از سیستم‌های امنیتی هوشمند، می‌توانید از ورود افراد غیرمجاز به خانه‌تان جلوگیری کنید و از اموال خود در برابر سرقت محافظت نمایید.

لزوم استفاده از بهترین سیستم امنیتی منزل

خطرات ناشی از حوادث غیرمترقبه

آتش‌سوزی، نشت گاز و دیگر حوادث غیرمترقبه می‌توانند جان و مال شما را به خطر بیندازند. سیستم‌های امنیتی هوشمند می‌توانند این خطرات را به موقع تشخیص داده و به شما هشدار دهند تا بتوانید اقدامات لازم را انجام دهید.

کنترل از راه دور

با استفاده از اپلیکیشن‌های مربوط به سیستم‌های امنیتی هوشمند، می‌توانید از هر کجا که هستید وضعیت خانه‌تان را کنترل کنید و در صورت مشاهده هرگونه مشکلی، به موقع اقدام نمایید.

آرامش خاطر

مهم‌ترین مزیت استفاده از سیستم‌های امنیتی هوشمند، ایجاد آرامش خاطر برای شما و خانواده‌تان است. با اطمینان از امنیت خانه‌تان، می‌توانید بدون نگرانی به کار و زندگی خود بپردازید.

افزایش امنیت کودکان در خانه

امروزه، حفظ امنیت کودکان در خانه اهمیتی دوچندان یافته است. اتاق هوشمند کودک با ارائه راه‌حل‌های جامع، نقش موثری در تامین این مهم ایفا می‌کنند.

این سیستم‌ها با امکاناتی نظیر نظارت تصویری لحظه‌ای، کنترل تردد، تشخیص خطرات محیطی و قابلیت‌های اتوماسیون، به والدین کمک می‌کنند تا از کودکان خود در برابر خطرات مختلف محافظت کنند.

علاوه بر این، امکان اتصال سیستم‌های امنیتی هوشمند به دیگر تجهیزات خانه هوشمند، انعطاف‌پذیری و کارایی آنها را افزایش می‌دهد و به والدین این امکان را می‌دهد تا با سناریوهای از پیش تعریف‌شده، امنیت و آسایش کودکان خود را در خانه ارتقا دهند.

افزایش امنیت کودکان با سیستم امنیتی خانگی

با استفاده از سیستم‌های امنیتی هوشمند، والدین می‌توانند با خیالی آسوده به کار و فعالیت‌های روزانه خود بپردازند و از سلامت و امنیت کودکان خود در خانه اطمینان حاصل کنند.

برای اطلاع از هزینه سیستم امنیتی هوشمند و دریافت مشاوره رایگان، می‌توانید با ما در شرکت هوشمندسازی پلان تماس بگیرید یا فرم مشاوره را پر کنید.

شماره تماس پشتیبانی (ساعات اداری):

۰۲۱۲۶۶۵۲۳۴۲ و ۰۲۱۲۶۶۵۲۳۴۶

انواع سیستم های امنیتی و حفاظتی

انواع سیستم های امنیتی هوشمند عبارتند از:

سیستم امنیتی خانگی شخصی سازی شده

یکی از اصلی ترین انواع سیستم های امنیتی منزل، سیستم های شخصی سازی شده است.  در این مدل از سیستم های امنیتی، کاربر خودش همه قطعات را نصب و اغلب از طریق اپلیکیشن مربوطه به نظارت بر سیستم می پردازد.

این سیستم ها در اغلب مواقع، فقط امکان نظارت در سطح پایه را فراهم می‌کنند اما برخی مدل ها نیز وجود دارد که امکان نظارت حرفه ای را ایجاد می‌کنند.

سیستم امنیتی هوشمند منزل

سیستم امنیتی حرفه ای 

سیستم امنیتی حرفه ای می تواند به دو معنا باشد.

اول، می تواند به معنای نصب حرفه ای باشد که توسط یک تکنسین انجام می شود.

دوم، می تواند به معنای سیستم دارای نظارت حرفه ای باشد، یعنی اینکه تیمی از کارشناسان در مراکز تماس، به هشدارها رسیدگی می کنند.

سیستم امنیتی سیمی خانه

سیستم امنیتی سیمی، سیستمی است که در شبکه برق منزل ادغام شده و سیم کشی مخصوص خود را دارد.

سیستم امنیتی بی سیم خانه

در مقابل، یک سیستم امنیتی بی سیم به هیچ سیم کشی ای نیاز ندارد. در عوض به ترکیبی از باتری، شبکه وای فای و/یا شبکه تلفن همراه برای اتصال به اپلیکیشن و مرکز مانیتورینگ (در صورت موجود بودن) متکی است. نصب سیستم های امنیتی بی سیم راحت تر از نوع سیمی است اما لازم است تا هر از گاهی باتری آن ها را عوض یا شارژ کنید.

سیستم دزدگیر خانگی

سیستم امنیتی هوشمند

سیستم های امنیتی هوشمند به اینترنت متصل می شوند و امکان مشاهده تصاویر زنده از طریق اپلیکیشن گوشی، دریافت هشدارها و همچنین کنترل سیستم از راه دور را فراهم می کنند.

معایب سیستم امنیتی هوشمند

مهمترین معایب عبارتند از:

هک شدن

یکی از چالش هایی که حتی پیشرفته ترین سیستم های امنیتی برای مصرف کنندگان ایجاد می کنند، خطر هک شدن است. تنظیمات نادرست حتی در بهترین سیستم امنیتی خانه، می تواند منجر به نقص در عملکرد دستگاه ها یا به خطر افتادن رمز عبور شود.

چنین اشتباهاتی در نهایت به هکرها اجازه می‌دهد تا وارد سیستم امنیتی شده و تشخیص دهند که کسی در خانه هست یا نه، یا حتی کنترل سیستم را در دست بگیرند.

هک شدن پیشرفته ترین سیستم های امنیتی

هزینه تجهیزات

سیستم های امنیتی خانگی گران هستند. البته، قیمت آنها بسیار متغیر است؛ ساده ترینِ آنها فقط چند حسگر دارند در حالی که بعضی سیستم ها تا ۱۵ یا حتی بیشتر قطعه و تجهیزات را شامل می شوند.

اگر بخواهید نظارت حرفه ای شبانه روزی یا پشتیبانی شبکه تلفن همراه را هم به سیستم تان اضافه کنید، معمولا باید هزینه ماهانه نیز پرداخت کنید. این رقم نیز بنا بر سیستم انتخابی متغیر است.

آژیرهای کاذب

ممکن است در مواردی سیستم دزدگیر خانگی دچار اختلال شده و  هشدارهای اشتباه یا کاذب بدهد که این امر منجر به مزاحمت برای همسایه‌ها یا دخالت پلیس شود.

فراموشی فعال کردن سیستم

این موضوع بیشتر به ویژگی‌های شخصی افراد ربط دارد، اما بعضی‌ها معتقدند که همیشه موقع خارج شدن از خانه یادشان می‌رود سیستم امنیتی را فعال کنند. این اتفاق کل سیستم را بی‌خاصیت می‌کند.

فعال کردن سیستم امنیت هوشمند

راهکارهایی برای معایب سیستم امنیتی هوشمند

صاحب خانه‌ها می توانند با این سه اقدام احتیاطی، از دسترسی هکرها به سیستم های امنیتی هوشمند جلوگیری کنند:

۱. رمز عبور قوی

رمز عبور قوی امنیت سیستم را تامین می‌کند. رمزهای عبور ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک، اعداد و کاراکترهای دیگر مانند علامت سوال یا تعجب می‌توانند به افزایش امنیت کمک کنند.

علاوه بر این، پسوردهای پیش‌فرض را تغییر دهید و از استفاده مجدد از رمزهای عبور در چندین دستگاه پرهیز کنید.

۲. آشنایی با دستگاه‌ها

دستگاه و داده هایی که پردازش می کنند را بشناسید. برخی از دستگاه ها ممکن است عکس یا فیلم بگیرند که می تواند نگرانی های حریم خصوصی ایجاد کند.

برخی از سیستم‌های هشدار هوشمند برای ذخیره‌سازی و پردازش داده‌ها به فناوری ابری متکی هستند. کاربران باید به طور کامل از پیامدهای حفظ حریم خصوصی دستگاه و داده‌های مرتبط و همچنین هرگونه حفاظتی که توسط سازنده دستگاه ارائه می‌شود، آگاه باشند.

به عنوان مثال، آیا ویدیوهای دوربین ها ذخیره می‌شوند و اگر بله، در صورت ارسال به فضای ذخیره سازی ابری، آیا رمزگذاری و محافظت می شوند؟

۳. به‌روزرسانی نرم افزار

به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری را اعمال کنید. بسیاری از دستگاه‌های هوشمند جدید هستند و ممکن است حاوی نقص‌های برنامه‌نویسی باشند. مهم است که هنگام ارائه آپدیت توسط سازنده، به روز رسانی ها را اعمال کنید.

علاوه بر این، ممکن است کل سیستم شما برای کار در هنگام قطع برق طراحی نشده باشد. برای تضمین ادامه کار سیستم در زمان قطع برق، در صورت عدم وجود راه انداز خودکار برای ژنراتور، از یک باتری پشتیبان مناسب برای تامین برق سیستم وای فای، صفحه کنترل و تمامی تجهیزات نظارتی امنیتی استفاده کنید.

بروزرسانی نرم افزار برای افزایش امنیت سیستم امنیت هوشمند

قیمت و خرید سیستم امنیتی منزل

قیمت سیستم های حرفه ای امنیتی در بازه متنوعی است و بهره مندی شما از این فناوری هوشمند، به میزان بودجه و همچنین انتظاراتتان از حفاظت و امنیت خانه دارد.

علاوه بر این، اگر به سیستم های نظارتی یا پایش نیاز داشته باشید، ممکن است برای پوشش هزینه های مربوط به تجهیزات سخت افزاری، مجبور به پرداخت هزینه ماهانه شوید. اما با دریافت مشاوره از کارشناسان متخصص می توانید با هزینه بسیار منطقی از سیستم امنیتی برای منزل خود بهره مند شوید.

سخن پایانی

در دنیای مدرن، امنیت خانه دغدغه‌ای همیشگی برای هر فردی است. با پیشرفت تکنولوژی و افزایش وابستگی ما به دنیای دیجیتال، حفظ حریم خصوصی و امنیت اطلاعات شخصی در خانه‌هایمان از اهمیت دوچندان برخوردار شده است.

سیستم‌های امنیتی منزل نقشی حیاتی در برقراری آرامش خاطر و آسایش ساکنان ایفا می‌کنند. این سیستم‌ها با استفاده از فناوری‌های نوین، از خانه شما در برابر خطرات مختلفی همچون سرقت، آتش‌سوزی، نشت گاز و … محافظت می‌کنند.

در سال‌های آینده، شاهد پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه سیستم امنیتی در منزل خواهیم بود. هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و یادگیری ماشین به طور فزاینده‌ای در این سیستم‌ها به کار گرفته خواهند شد تا سطح امنیت و کارایی آنها را به طور قابل توجهی ارتقا دهند.

مشاوره هوشمند سازی سیستم امنیتی منزل

برای اطلاع از هزینه بهترین سیستم امنیتی منزل و مشاوره رایگان با کارشناسان ما در شرکت پلان تماس حاصل نمایید.

ما در شرکت پلان (نمایندگی خانه هوشمند Control4) تضمین می‌کنیم طیف گسترده ای از تجهیزات سیستم امنیتی هوشمند منزل را از جمله دوربین های مداربسته، دزدگیر، سیستم های اعلام حریق، قفل های ضد سرقت و پنل های هوشمند را با بالاترین کیفیت به شما عرضه نماییم.

کارشناسان مجرب ما در شرکت پلان آماده ارائه مشاوره رایگان و پاسخ به تمامی سوالات شما در خصوص انتخاب بهترین سیستم امنیتی برای خانه تان هستند.

شماره تماس پشتیبانی (ساعات اداری):

۰۲۱۲۶۶۵۲۳۴۲ و ۰۲۱۲۶۶۵۲۳۴۶

 

 

منابع

security.org

asurion.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
×

خانه هوشمند Control4

در صورت نیاز به مشاوره، از طریق واتس اپ با کارشناسان پشتیبانی در ارتباط باشید.

×