شرکت طراحی ویلای هوشمندوقتی صحبت از هوشمندسازی یا خانه هوشمند می کنیم اولین فضایی که به ذهن عموم مردم می رسد یک خانه است با قابلیت های تکنولوژیک خاص و در اصطلاح هوشمند اما واقعیت این است که سیستم های هوشمندسازی کاربری های مختلفی مثل باغ و ویلای هوشمند را نیز تحت پوشش قرار می دهند؛

به دنبال راهی برای افزایش امنیت ویلای شمال خود و ارتقاء امکانات آن هستید؟ چرا هوشمند سازی ویلا را امتحان نمی‌کنید؟ کافی است کار را به شرکت خانه هوشمند پلان بسپارید چرا که در کنار همه راهکارهایی که به صورت عام برای تمام ساختمان های هوشمند به کار می رود، راه حل های به خصوصی را برای این کاربری خاص ارائه می کند.

هوشمند سازی ویلا چیست؟

هوشمندسازی ویلا نوعی هوشمند‌سازی ساختمان است که یک خانه هوشمند را در اختیار ما قرار می‌دهد. ویلای هوشمند (Smart Villa) خانه‌ای است که می‌توانیم با تکنولوژی‌های دیجیتال، امکانات آن را به‌طور حضوری و غیرحضوری مدیریت کنیم. سیستم‌های هوشمند امروزی با اتصال به اینترنت به ما امکان می‌دهند که این مدیریت را عملاً از هرجای دنیا انجام دهیم. مثل سایر کاربری‌های مسکونی، هوشمند‌سازی ویلا با این هدف انجام می‌شود که راحتی و آسایش بیشتری برای ساکنین آن فراهم کند.
باآنکه اساس هوشمندسازی ویلا همان هوشمندسازی خانه است، اما ویژگی‌ها و امکانات خاص ویلا‌ها باعث می‌شود که روند کار نسبت به آپارتمان‌ها تفاوت‌هایی داشته باشد. منظورمان از امکانات خاص، مواردی مثل: فضای سبز، استخر، سونا و جکوزی است.
البته تعریف «ویلا» در دنیا با ایرانِ ما کمی متفاوت است. در کشور‌های دیگر معمولاً ویلا خانه‌ای است که از هر چهار طرف به فضای بیرون نما دارد، اما همان‌طورکه می‌دانیم در کشور خودمان بیشتر ویلا‌ها به‌صورت دیواربه‌دیوار و بعضا در قالب شهرک ساخته می‌شوند. بااین‌حساب شاید در بین دسته‌بندی‌های ساختمان‌های مسکونی در دنیا، Townhouse و Bungalow معادل‌های بهتری برای اشاره به ویلای ایرانی باشند.

ویلای هوشمند در شمال

مزایای هوشمند سازی ویلا

هوشمندسازی ویلا چنین مزایایی دارد:

 • افزایش ارزش ساختمان
 • کاهش اتلاف وقت
 • آسایش و راحتی بیشتر ساکنین
 • نظارت بهتر و افزایش امنیت ساختمان
 • صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ها
 • ایمنی بیشتر و اطلاع پیدا کردن از نشتی آب و خطر آتش‌سوزی
 • شخصی‌سازی و سازگاری بهتر ویلا با سلایق ساکنین

انواع هوشمند سازی ویلا؛ تجربه زندگی لذت بخش و شیرین با راه حل‌های پلان

در هوشمندسازی آپارتمان‌ها معمولاً تأکید روی فضای داخلی است، اما در ویلاها اهمیت فضای بیرونی اگر بیشتر نباشد، قطعاً کمتر هم نیست. بنابراین در ویلا‌ی هوشمند، اقلامی مانند: درِ ورودی، استخر و فضای سبز را نیز باید پوشش داد. در ویلا‌ها، بسته به امکانات موجود، سطح هوشمندسازی موردنظر و نیاز‌های مالک، مجموعه متنوعی از انواع سیستم‌های هوشمند ممکن است به کار گرفته شوند که متفاوت از سیستم‌های هوشمندسازی فضاهای اداری و آپارتمان‌ها برنامه‌ریزی و تنظیم میشوند.
از انواع هوشمند‌سازی ویلا می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

بخش های مشترک یک ویلا

در هوشمندسازی یک واحد مسکونی معمولا تمرکز کارشناسان و مهندسان بر روی فضای داخلی واحد قرار دارد. تقریبا تمام سناریوها و راحل های ارائه شده در این حالت متمرکز بر فضای درون خانه است.

اما در هوشمندسازی باغ و ویلا همه فضاهای موجود در خانه بخشی از پروژه هوشمندسازی هستند. یعنی به جز فضای درون خانه مثل اتاق خواب ها، سالن پذیرایی، آشپزخانه و … فضاهای بیرون از خانه و مشاعات مثل راه پله، در ورودی، باغچه، استخر و … هم در سیستم هوشمند قرار گرفته و یکپارچه می شوند.

هوشمندسازی استخر

اگر ویلا به استخر، جکوزی یا سونا مجهز باشد، می‌توان به هوشمندسازی این تجهیزات هم فکر کرد. تنظیم دمای آب استخر، نورپردازی، سیستم گرمایش سونا و تنظیمات تصفیه آب ازطریق اپ موبایل و از راه دور، از امکاناتی هستند که هوشمند‌سازی استخر برای ما فراهم می‌کند.

استخر در ویلای هوشمند چگونه طراحی می‌شود

باغچه و آبنما

باغچه و آبنما بخش هایی از ویلا هستند که روح را تازه می کنند و زیبایی خیره کننده ای را به محیط می بخشند، اما این بخش های جدایی ناپذیر مکان استراحت و آرامش شما نیاز به نگهداری، مراقبت و پیگیری دارد.

سیستم هوشمند Control4 با یکپارچه سازی سیستم آبیاری باغچه انجام این کار را که برای نگهداری از طبیعت زیبای باغ و ویلای شما بسیار حیاتی است، ساده می کند.

علاوه بر این امکان کنترل آب نما و نورپردازی محیطی باغچه را برایتان فراهم می کند تا هنگام ورود به ویلا همه چیز برایتان آماده باشد.

کنترل دما از راه دور

تجهیزات هوشمند تنظیم هوا و تهویه مطبوع، ضمن فراهم کردن آسایش بیشتر برای اهل خانه، به کاهش هزینه‌ها هم کمک می‌کنند. با لوازم سرمایشی-گرمایشی هوشمند، فرد می‌تواند پیش از پا گذاشتن به داخل ویلا، دمای آن را تنظیم کند تا به‌محض ورود، از هوایی دلپذیر بهره ببرد.
بعضی از این تجهیزات عبارتند از:

 • ترموستات‌ها
 • تصفیه‌کننده‌های هوا
 • رطوبت‌ساز‌ها
 • رطوبت‌زدا‌ها
 • کولرهای گازی هوشمند

تنظیم دما در ویلای هوشمند ایرانی

افزایش امنیت تجهیزات و کنترل رفت و آمد

خانه یا ویلایی که برای هفته‌ها کسی در آن حضور ندارد، در معرض خطرات مختلفی قرار می‌گیرد که آتش‌سوزی و ترکیدگی لوله از شایع‌ترین آن‌ها هستند. تجهیز ویلا به حسگر‌ها ایمنی و سیستم هشدار، راهی برای جلوگیری از این اتفاقات پیشبینی‌نشده به شمار می‌رود. مثلاً سیستم تشخیص دود می‌تواند به تلفن‌همراه شما پیام هشدار ارسال کند تا حتی اگر در خانه حضور ندارید هم بتوانید اقدامی برای مقابله با آتش‌سوزی انجام دهید. مثال دیگر، حسگر‌های تشخیص مونواکسیدکربن هستند که می‌توانند ساکنین ویلا را از خطر خفگی نجات دهند.
یکی از تجهیزات لازم برای ویلا‌ها، حسگر‌های نشت آب هستند. این حسگر‌ها در مکان‌هایی که خطر نشتی آب در آن‌ها وجود دارد نصب می‌شوند تا با اطلاع‌رسانی به‌موقع، بتوانند از بروز خسارت‌های سنگین جلوگیری کنند.

هوشمندسازی درِ ورودی یکی از مهم‌ترین موارد است. دزدگیر‌های هوشمند می‌توانند ورود غیرمجاز به ویلا را با پیامک یا اینترنت به اطلاع مالک برسانند یا به او اجازه بدهند که با چند کلیک، درِ ویلا را از آن‌سوی کشور باز کند. بعضی از سیستم‌های امنیتی این امکان را به صاحب‌خانه می‌دهند که با تعریف رمز یک‌بار مصرف، اجازه ورود موقت سرایدار، تعمیرکار، نظافتچی یا همسایه‌ها به ویلا را بدهد تا بتوان بدون حضور صاحب‌ملک به امور آنجا رسیدگی کرد. دوربین‌های مداربسته هم جزء حفاظتی دیگری هستند که برای نظارت بر ویلا بسیار کارآمدند و می‌توانیم ازطریق اینترنت، از آن‌گوشه دنیا هم به آن‌ها دسترسی داشته باشیم.
یکی دیگر از قابلیت‌های جالبی که در سیستم‌های حفاظتی هوشمند وجود دارد، شبیه‌ساز حضور در خانه است. این قابلیت در بازه‌های زمانی مشخصی، چراغ‌ها را به‌طور خودکار خاموش یا روشن می‌کند، پرده‌ها را بالا یا پایین می‌برد و حتی لوازم صوتی-تصویری خانه را فعال می‌کند. درنتیجه، از بیرون این‌طور به نظر خواهد رسید که ویلا خالی نیست و همین تصور می‌تواند مانع سرقت شود.
نمونه‌هایی از اجزای سیستم‌های حفاظتی هوشمند عبارتند از:

 • دوربین‌های نظارتی
 • قفل‌های الکترونیکی در
 • حسگر‌های تشخیص حرکت
 • بازکن‌های درِ پارکینگ

پخش فیلم و موسیقی (صوتی و تصویری)

امکان پخش فیلم و به ویژه موسیقی هوشمند به صورت سناریوهای از پیش تعیین شده از جمله ویژگی هایی است که در خانه های ویلایی بسیار مورد توجه قرا می گیرد. چرا که در این خانه ها به علت متراژ بزرگ تر امکان برگزاری مهمانی های بزرگ همراه با پخش موسیقی فراهم تر است.

خانه هوشمند Control4 امکانات متنوعی را برای پخش موسیقی با کیفیت در یک یا فضا ارائه می کند. از جمله این امکانات می توان به سناریوهای ترکیبی اشاره کرد که برای مهمانی های بزرگ و کوچک طراحی می شوند.

آبیاری هوشمند

کمتر چیزی به اندازه باغچه و فضای سبز به فضای ویلا زیبایی و سرزندگی می‌بخشد. البته حفظ این زیبایی به رسیدگی دائمی نیاز دارد. سیستم‌های هوشمند مراقبت از فضای سبز، به‌خوبی از پسِ این کار برمی‌آیند و قابلیت آن را دارند که در نبودِ ساکنین، به‌طور خودکار گل و گیاه‌های باغچه و داخل خانه را آبیاری کنند. وظیفه فعال یا غیرفعال کردن آب‌نما را هم می‌شود به این سیستم‌ها سپرد.

نورپردازی هوشمند

نقش نورپردازی را در جلوه بخشیدن به ویلا و باغ نمی‌توان دست‌کم گرفت. دراین‌میان هوشمند کردن نورپردازی فضای داخلی و بیرونی، در شکل ساده خود به کاربر اجازه می‌دهد که با اپ موبایل یا دستور صوتی، بدون حضور در بخشی از خانه، چراغ‌های آن را خاموش یا روشن کند. بعضی از سیستم‌های نورپردازی قابلیت‌هایی مثل خاموش و روشن کردن چراغ‌ها با افکت‌های ویژه را هم دارند؛ مثلاً به‌شکلی که با قدم زدن فرد در باغ، چراغ‌های پیش رو به‌طور خودکار روشن شوند و او را همراهی کنند.

مراحل نورپردازی در ویلای هوشمند

سیستم‌های مدیریت انرژی

تجهیزات مدیریت مصرف آب و برق در این دسته قرار می‌گیرند؛ یعنی تجهیزاتی مانند: کنترل‌کننده اسپرینکلر (اطفاء حریق)، سامانه‌های نظارت بر انرژی، پریز‌های هوشمند و کنترل از راه دور.
لوازم خانگی هوشمند
برای رسیدن به بهترین نتیجه، در کنار سیستم‌های هوشمند ویلا باید از لوازم خانگی هوشمند مناسب استفاده کرد. لوازم هوشمند خانگی تقریباً در هر نوع و شکل‌وشمایلی پیدا می‌شوند؛ از یخچال‌ها و ماشین‌های لباسشویی گرفته تا انواع اجاق‌گاز. لوازم کوچک‌تر مانند چای‌ساز، قهوه‌جوش و جاروبرقی‌های رباتی را هم نباید از یاد برد. مثالی دیگر و البته خاص، آینه هوشمند است که می‌تواند به موبایل متصل شود و اطلاعات مختلف را روی خود به نمایش درآورد.
به‌طورکلی برای آنکه وسیله‌ای در دسته هوشمند قرار بگیرد، باید امکان اتصال به اینترنت و اپ‌های موبایل مخصوص را داشته باشد.

امکان کنترل سنتی و هوشمند تجهیزات ویلا

این ویژگی بخصوص که فقط خانه هوشمند Control4 به کاربرانش ارائه می کند برای خانه های ویلایی، بسیار کاربردیست.

در باغ و ویلا ها بسیار پیش می آید کسانی به جز مالکِ ویلا بخواهند از سیستم استفاده کنند، مثلا از سرایدار خواسته شده تعدادی از چراغ ها را خاموش کند یا دما را تنظیم کند، خبر خوب این است که در باغ و ویلای هوشمند شما مجبور نیستید همه چیز را برای او توضیح دهید یا اینکه کار را خودتان به عهده بگیرید چرا که سیستم خانه هوشمند Control4 هم به صورت هوشمند و هم به صورت سنتی همزمان کار می کند.

همانطور که با هم مرور کردیم خانه هوشمند Control4 در پروژه های باغ و ویلای هوشمند برتری های به خصوصی دارد که راحتی و آسایش ساکنانِ ویلا را هدف قرار داده است.

این ویژگی های بخصوص و بسیاری ویژگی های دیگر که در تمام ساختمان های هوشمند Control4 مشترک هستند در کنار هم، فضایی لوکس، آرام، امن و سرشار از آسایش را برای ساکنانش فراهم می کند.

اجزای سیستم هوشمند سازی ویلا

به‌طورکلی سیستم‌های امروزی هوشمندسازی ساختمان، ازجمله هوشمند سازی ویلا، سه جزء دارند: هاب هوشمند، اپ موبایل و دستگاه هوشمند.

۱. هاب هوشمند

هاب هوشمند عملاً مرکز کنترل سیستم خانه هوشمند محسوب می‌شود. هاب دستگاه‌ها و تجهیزات هوشمند خانه را به یکدیگر متصل می‌کند و به آن‌ها امکان می‌دهد که اطلاعات خود با با یکدیگر مبادله کنند.
هاب‌های بعضی از برند‌ها تنها با تولیدات همان برند سازگار هستند؛ درحالی‌که محصولاتی مانند آمازون اکو با انواع تولیدات شرکت‌های دیگر همخوانی دارند. روتر اینترنت خانه و اتصال وای-فای هم در حکم نوعی هاب هستند.

۲. اپلیکیشن موبایل

اپ‌های خانه هوشمند به کاربر امکان می‌دهند که وسایل و تجهیزات خانه را از راه دور مانیتور یا کنترل کند. تنها کافی است اپلیکیشن‌های سازگار یا اپ مخصوص سیستم هوشمندسازی ویلا یا آپارتمان خود را دانلود و روی تلفن‌همراه‌مان نصب کنیم.

۳. لوازم و تجهیزات هوشمند خانگی

دستگاه‌ها و لوازم خانگی هوشمند در برند‌های مختلف و دسته‌های گوناگونی در بازار وجود دارند. این لوازم باید اصطلاحاً «اسمارت» (Smart) باشند که بتوانند به سیستم‌های هوشمند خانه متصل شوند.

نحوه اجرای هوشمند سازی ویلا

برای داشتن یک ویلای هوشمند به زیرساخت خاصی نیاز نیست. به‌لطف تجهیزات هوشمندسازی فعلی، تقریباً هر ویلایی را می‌توانیم تا اندازه‌ای هوشمند کنیم.
هوشمند‌سازی ویلا و باغ، یکی از خدمات اصلی ما در شرکت خانه هوشمند پلان است. ما، به‌عنوان نماینده رسمی کمپانی Control4 آمریکا، با مجموعه متنوعی از تجهیزات ساختمان هوشمند، پاسخگوی پروژه‌های هوشمندسازی ویلا با نیاز‌های گوناگون و سطوح مختلف هستیم. این حوزه‌ای است که تجهیزات خانه هوشمند Control4 در آن، حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. کنترل رطوبت هوای ویلا، آماده‌سازی استخر و جکوزی از راه دور، تنظیم هوشمند پرده‌های برقی، آبیاری خودکار فضای سبز ویلا و باز شدن خودکار در ورودی و در پارکینگ، از امکاناتی هستند که سیستم‌های ویلای هوشمند ما در اختیار شما قرار می‌دهند.
یکی از ویژگی‌های خاص اکوسیستم کنترل ۴، امکان کنترل سنتی تجهیزات ویلا است. با این قابلیت، افراد دیگری که وارد ویلا می‌شوند می‌توانند به شکل سنتی از امکانات آن استفاده کنند و نیازی نیست که مالک برای این کار به آن‌ها کمک کند. کنترل ۴ حالت شبیه‌ساز حضور ساکنین را هم در تجهیزات خود گنجانده است تا عاملی برای جلوگیری از سرقت باشد.
جهت مشاوره رایگان و برآورد قیمت برای هوشمند‌سازی ویلا لطفاً این فرم را تکمیل کنید.