شهرهای هوشمند برتر جهان

بیایید تا با ۱۰ مورد از هوشمندترین شهرهای دنیا و ویژگی‌های برجسته آن‌ها آشنا شویم. شاید بسیاری از ما هنوز آنچنان که باید و شاید خانه هوشمند را تجربه نکرده باشیم، اما هوشمندسازی امروزی از ساختمان‌ها فراتر رفته و به شهرهای هوشمند رسیده است. در اینجا باهم به لیستی از ده شهر هوشمند دنیا نگاهی می‌اندازیم.

شهرهای هوشمند جهان (لیست10 تایی)

۱. لندن، انگلستان

لندن یکی از کانون‌های تکنولوژی در اروپا است و قرارگیری آن در این فهرست، جای تعجب ندارد. یک‌سوم شرکت‌های یونیکورن اروپا در این شهر واقع شده‌اند. در سال ۲۰۱۷ مسئولین لندن برنامه‌ای را برای پوشش‌دهی 5G در سراسر شهر آغاز کردند و در سال ۲۰۲۱ طرحی جایگزینی شبکه شهری، از فیبر نوری به بستر اینترنت موبایل پرسرعت، کلید خورد.

لندن شهر هوشمندبعضی از ویژگی‌های لندن، به‌عنوان یکی از هوشمندترین شهرهای جهان، عبارتند از:

 • برترین شهر از لحاظ تعداد ایستگاه‌های شارژ وسایل‌نقلیه برقی (EV)، نسبت به هر شهر دیگری در اروپا و آمریکا، در فوریه ۲۰۲۳
 • سیستم ترابری سریع و بدون راننده Heathrow Pods که شهر را به فرودگاه متصل می‌کند
 • طرح نصب کنتور هوشمند در شهر و حومه، برای متقاضیان

۲. زوریخ، سوئیس

هوشمندسازی زوریخ به‌نوعی از سال ۲۰۱۷، همزمان با به‌کارگیری سیستم هوشمند روشنایی خیابان، شروع شد؛ سیستمی که شدت نور را بسته به میزان شلوغی معابر تنظیم می‌کند و تا ۷۰ درصد صرفه‌جویی انرژی به‌همراه دارد. البته تیرهای چراغ‌برق هوشمند زوریخ قابلیت‌های دیگری هم دارند؛ مثلا می‌توانند خودروهای برقی را شارژ کنند، اطلاعات محیطی را جمع‌آوری کنند، میزان رفت‌وآمد اتومبیل‌ها را اندازه بگیرند و حتی اینترنت را با وای-فای در دسترس مردم قرار بدهند. اعلام جای پارک خالی و پر شدن سطل‌های زباله هم از قابلیت‌های دیگر آن‌ها است.

زوریخ شهر هوشمند سایر نقاط قوت این شهر:

 • شبکه شهری کم‌مصرف برای اینترنت اشیاء، جهت چک کردن کیفیت هوا و وضعیت آب
 • ایجاد سیستم مدیریت ترافیک و حوادث، با همکاری پلیس زوریخ و ۴۰ نهاد دیگر
 • اپ Zürimobil که اطلاعات ترافیکی و مسیریابی را ارائه می‌دهد

۳. تایپه، تایوان

تایپه زیرساختی قوی برای فناوری‌های دیجیتال دارد. این شهر در سال ۲۰۲۱ از لحاظ «شاخص شهر هوشمند IMD» در رتبه دوم آسیا و چهارم جهان قرار گرفت.

به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص تایپه که به آلودگی هوای آن دامن می‌زند، یک سامانه مانیتورینگ پیشرفته برای هوای شهر در نظر گرفته شده است. این سامانه با اطلاع‌رسانی خودکار به شهروندان و هدایت کردن آن‌ها به مسیرهای جایگزین، از افزایش آلاینده‌ها در مناطق آلوده جلوگیری می‌کند. سیستم کنترل هوشمند چراغ راهنمایی هم با بهره‌گیری از هوش مصنوعی، از تشکیل گره‌های ترافیکی و افزایش آلودگی پیشگیری می‌کند.

چند نمونه از راهکارهای هوشمندی که در تایپه پیاده‌سازی شده‌اند:

 • سیستم اشتراک‌گذاری اسکوتر برقی WeMo
 • سامانه مدیریت هوشمند زباله که در قالب نقشه دیجیتال، پر شدن سطل‌ها را به مامورین جمع‌آوری زباله اطلاع می‌دهد
 • کارت شناسایی هوشمند EasyCard برای شهروندان، جهت استفاده از حمل‌ونقل عمومی، خدمات پزشکی، رای‌گیری، یادگیری الکترونیکی و غیره

۴. نیویورک، آمریکا

شهر نیویورک یکی از پرجمعیت‌ترین و متراکم‌ترین شهرهای دنیا است. در سال ۲۰۲۰، شرکت دیجی (Digi) با همکاری سازمان ترابری نیویورک، شبکه بی‌سیم شهری را ارتقا داد تا بتواند از سیستم جدید مدیریت هوشمند ترافیک پشتیبانی کند. این سیستم با ارتباط میان وسایل نقلیه، زیرساخت و رهگذرها، به کاهش تصادفات کمک می‌کند.

موارد زیر تعدادی از نقاط قوت این شهر هوشمند امریکا هستند:

 • سیستم کنترخوان خودکار، با توانایی تشخیص مصرف غیرعادی آب و هشدار به مشترکین
 • به‌کارگیری صدها حسگر هوشمند در شهر برای نظارت بر کیفیت هوا و مدیریت ترافیک
 • باجه‌های تلفنی مجهز به وای-فای و تجهیزات شارژ موبایل

۵. بارسلونا، اسپانیا

بارسلونا به‌عنوان یکی از شهرها و مقاصد بزرگ گردشگری اروپا، بیش از یک دهه است که فناوری‌های شهری هوشمند را به کار گرفته است. این وضعیت از سال ۲۰۱۵ با ارتقاء شبکه شهری به 5G روند جدی‌تری به خود گرفت. این شهر بسترهای لازم را برای راه‌اندازی اتوبوس‌های 5G خودران و سامانه‌های نظارتی مبتنی بر هوش مصنوعی برای تشخیص جرم‌وجنایت دارد. شهرداری بارسلونا اپ‌های موبایلی را برای مدیریت پسماند، استفاده از حمل‌ونقل عمومی و فضای پارک خودرو، در دسترس شهروندان قرار داده است.

شهرهوشمند بارسلوناموارد دیگر هم از این قرارند:

 • پهپادهای مجهز به هوش مصنوعی که ضمن حفظ حریم خصوصی، بدون قابلیت تشخیص چهره یا ضبط فیلم، در برقراری امنیت شهر نقش ایفا می‌کنند
 • دسترسی رایگان به اینترنت در سراسر شهر ازطریق وای-فای
 • اطلاع‌رسانی فضاهای خالی برای پارک خودرو

۶. سنگاپور

کشور یا به‌عبارت درست‌تر شهر سنگاپور با مساحتی در حدود ۷۰۰ کیلومتر مربع، بیش از ۵ میلیون نفر را در خود جای داده است. مسئولین سنگاپور قصد دارند تا سال ۲۰۲۵، خیابان‌های آن را از اتومبیل‌های غیر خودران خالی کنند. درحال‌حاضر ناوگان خودروهای عمومی خودران در دانشگاه ملی سنگاپور و مجتمع‌های پزشکی خدمت‌رسانی می‌:نند.

بعضی از برنامه‌های آینده شهر هوشمند سنگاپور عبارتند از:

 • راه‌اندازی شبکه پهپادی برای نامه‌رسانی و تحویل بسته
 • به‌کارگیری ویلچرهای خودران و یکپارچه با سیستم مدیریت ترافیک
 • استفاده بیشتر از نیروی کار رباتیک، که هم‌اکنون در کارگاه‌های ساختمانی، کتابخانه ملی، ایستگاه‌های قطار و حتی قهوه‌خانه‌ها حضور دارد

۷. پاریس، فرانسه

پاریس به‌دلیل به‌کارگیری گسترده تجهیزات خانه هوشمند و مبتنی بر اینترنت اشیاء، یکی از برترین شهرهای هوشمند دنیا به شمار می‌آید. از این تجهیزات در سیستم آب‌رسانی، حمل‌نقل، انرژی و مدیریت پسماند بهره گرفته می‌شود. در پروژه Paris Smart City 2050 نمونه اولیه‌ای از هشت ساختمان ساخته شد که از منابع تجدیدپذیر بهره می‌برند و مازاد انرژی تولیدی را به شبکه تزریق می‌کنند.

دیگر ویژگی‌های خاص پاریس:

 • نیمکت‌های هوشمند پارک که در نظارت بر رفت‌وآمد به شهرداری کمک می‌کنند
 • تجهیز شهر به بیش از ۲۸۰ هزار چراغ هوشمند

۸. اُسلو، نروژ

مسئولین اسلو به دنبال آن هستند که تا سال ۲۰۳۰ میزان انتشار کربن را در این شهر به صفر برسانند. هم‌اکنون اسلو ناوگانی از اتوبوس، تراموا و کشتی مسافربری برقی را به کار گرفته است. این وسایل‌نقلیه با شبکه برقی شارژ می‌شوند که بیشتر بر انرژی‌های تجدیدپذیر متکی است. نروژ قصد دارد از سال ۲۰۲۵ تنها خودروهای بدون آلایندگی را پلاک بزند و تمام کارگاه‌های ساختمانی را هم به آلایندگی صفر ملزم کند. درحال‌حاضر هم اسلو، نسبت به تمام شهر‌های دیگر دنیا، میزبان بیشترین تعداد خودروهای الکتریکی، هیبریدی و سوخت جایگزین است.

اسلو چنین امکاناتی را برای شهروندان خود تدارک دیده است:

 • تامین گرمایش بخشی از خانه‌های شهر توسط کارخانه تبدیل پسماند به انرژی، در طول زمستان
 • سهم حدودا ۶۰ درصدی انرژی هیدروالکتریک (انرژی برق‌آبی) از برق مصرفی شهر

اسلو شهر هوشمند۹. آمستردام، هلند

شهر آمستردام یک سامانه هوشمند انرژی به نام CleanMobilEnergy دارد که شامل منابع انرژی تجدیدپذیر، فناوری‌های ذخیره‌سازی انرژی، وسایل‌نقلیه برقی و تجهیزات بهینه‌سازی انرژی است. در سال ۲۰۲۲ آمستردام در رویداد Smart City Awards که برای شهرهای هوشمند برگزار می‌شود، برنده جایزه شد؛ برای پروژه‌ای به نام Hackshield که در قالب بازی، اطلاعات عمومی را درباره امنیت سایبری بالا می‌برد. در سال ۲۰۲۱ هم پلیس هلند طرحی آزمایشی به نام Responsible Sensing Toolkit را برای کنترل حمل سلاح در اماکن عمومی اجرا کرد.

و یک مورد دیگر:

 • چراغ‌های هوشمند خیابان‌های شهر علاوه‌بر صرفه‌جویی در مصرف انرژی، میزان رفت‌وآمد مردم، کیفیت هوا و آلودگی صوتی را اندازه‌گیری می‌کنند

۱۰. سورت، هند

هند یکی از کشورهایی است که شدیدا تحت تاثیر تغییرات اقلیمی قرار دارد. شهر سورت، در ایالت گجرات، هوشمندترین شهر هند از لحاظ توسعه پایدار محسوب می‌شود که در همین راستا، در سال ۲۰۲۰ جایزه Netexplo یونسکو را دریافت کرد. مسئولین سورت در تلاش هستند تا با کنتورهای آب هوشمند، علاوه‌بر کاهش هدررفت آب، از شیوع بیماری‌های ناشی از نگه‌داری نامناسب آب جلوگیری کنند. حدود ۱۰ درصد از برق مصرفی هم از منابع تجدیدپذیر تامین می‌شود.

سورت این امکانات را هم برای ساکنین خود فراهم کرده است:

 • بهره‌گیری از مرکز کنترل شهر هوشمند
 • مرکز نظارت ترافیکی یکپارچه، به‌همراه ارائه اطلاعات مسیریابی برای مردم، ازطریق موبایل
 • کارت‌ هوشمند بدون تماس و چندمنظوره؛ برای: حمل‌ونقل عمومی، خدمات پزشکی، تحصیل، تغذیه، مسکن، کتابخانه و امکانات تفریحی

در کنار شهرهای این لیست می‌توانیم از پروژه بلندپروازانه نئوم، شهر هوشمند عربستان نام ببریم که قرار است با ساختاری خطی ساخته شود. چندین شهر هوشمند ژاپن هم در دست ساخت قرار دارند که کمپانی‌های بزرگی مانند پاناسونیک و تویوتا روی آن‌ها کار می‌کنند.

شهر هوشمند ایران کجاست؟

در کشور خودمان علاوه‌بر تهران، از مشهد، اصفهان، تبریز و ارومیه به‌عنوان شهرهای هوشمند یاد می‌کنند. بااین‌حال از لحاظ استانداردهای جهانی، این شهرها را نمی‌توانیم آن‌چنان هوشمند بدانیم و حتی اولین شهر هوشمند ایران هم در جایگاهی که باید باشد نیست.

متاسفانه در کشور ما اینترنت اشیاء، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اجزای سیستم‌های هوشمند امروزی، هنوز مجالی برای عرض اندام پیدا نکرده و عملا بسترهای مناسب برای آن وجود ندارد. از نظر شاخص‌های دیگر هوشمندسازی شهری هم جای کار زیادی وجود دارد؛ یعنی: جمع‌آوری زباله، مراقبت از محیط زیست، دسترسی آسان و همگانی به اینترنت، سرویس‌های اشتراک‌گذاری وسایل نقلیه، سیستم مدیریت ترافیک به‌روز، پارکینگ‌های هوشمند، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، بهینه‌سازی مصرف ازطریق هوش مصنوعی، مدیریت کیفیت هوا و کاهش آلاینده‌ها. روند اداری هم بخش مهم دیگری از هوشمندسازی شهرها است که خودتان از وضعیت آن اطلاع دارید.

در چنین شرایطی که با شهرهای هوشمند واقعی فاصله زیادی داریم، ساخت خانه‌های هوشمند و هوشمندسازی ساختمان‌های فعلی می‌تواند گوشه‌ای از فناوری‌های نوین را برای ما، به‌عنوان ساکنین آن‌ها، به ارمغان بیاورد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *