آبیاری هوشمند

آبیاری هوشمند

سیستم آبیاری هوشمند چیست؟

سیستم های آبیاری هوشمند، اتوماتیک یا خودکار از اینترنت اشیا (IoT) و دستگاه های آبیاری هوشمند مانند کنترلرها، سنسورها، عملگرهای رله‌ای و … استفاده می‌کنند تا اطلاعاتی از میزان رطوبت و تغییرات دمایی و آب و هوایی جمع‌آوری کنند. سپس با تحلیل این اطلاعات به طور خودکار اقدام به آبیاری موثرتر و مدیریت منابع می‌کنند.

از مهمترین مزایای آبیاری هوشمند، امکان نظارت و کنترل از راه دور آبیاری باغ، باغچه، زمین کشاورزی، مزرعه و هر نوع فضای سبز دیگری است.

آبیاری اتوماتیک و هوشمند در کجاها کاربرد دارد؟

 • هوشمند سازی سیستم آبیاری قطره ای
 • هوشمند سازی آبیاری فضای سبز
 • آبیاری اتوماتیک ویلا
 • سیستم آبیاری هوشمند باغ
 • سیستم آبیاری هوشمند باغچه
 • سیستم آبیاری هوشمند خانگی
 • سیستم آبیاری هوشمند گلخانه ای

مشاوره سیستم آبیاری هوشمند باغ «رایگان»

برای طراحی و اجرای سیستم آبیاری هوشمند (خانه، باغ، باغچه، گلخانه، مزارع، زمین کشاورزی و..) با شرکت هوشمند سازی ساختمان پلان «نماینده رسمی خانه هوشمند Control4 آمریکا در ایران» تماس بگیرید.

 • مشاوره رایگان
 • بازدید از شوروم Control4
 • بازدید رایگان از پروژه شما
 • ارسال پیش فاکتور
 • ۱۸ ماه گارانتی
 • ۶۰ ماه خدمات پس از فروش
 • دارای نماینده فعال در بیش از ۱۰ استان

شماره تماس پشتیبانی (ساعات اداری): ۰۲۱۲۶۶۵۲۳۴۲ و ۰۲۱۲۶۶۵۲۳۴۶

طراحی سیستم آبیاری هوشمند چه مزایایی دارد؟

۱. آبیاری خودکار در مقابل آبیاری دستی

در سیستم های آبیاری هوشمند همه چیز بطور خودکار عمل می‌کند. حسگرها از داده‌های آب و هوا برای تصمیم گیری در مورد زمان و میزان آبیاری استفاده می‌کنند. اما در روش سنتی کشاورزان برای روشن و خاموش کردن پمپ و شیر آب به صورت دستی اقدام می‌کنند و زمان آبیاری را هم بر اساس تجربه، نشانه‌های چشمی یا برنامه‌های از پیش تعیین شده تعیین می‌کنند.

۲. برنامه زمانی آبیاری هوشمند با تحلیل داده

برنامه های آبیاری در سیستم های هوشمند بر اساس داده‌های موجود مانند رطوبت خاک، پیش بینی آب و هوا و نیازهای گیاهان تنظیم می‌شود. این امر منجر به استفاده موثرتر از آب و جلوگیری از آبیاری بیش از حد می‌شود.

اما برنامه آبیاری در روش سنتی معمولاً ثابت و به طور منظم یا بر اساس یک تقویم از پیش تعیین شده و بدون توجه به سطح رطوبت واقعی خاک انجام می‌شود.

۳. کاهش هزینه نیروی کار

آبیاری هوشمند نیاز به کار دستی در نظارت و کنترل آبیاری را کاهش می‌دهد. این می‌تواند منجر به صرفه جویی در هزینه نیروی کار شود و به کشاورزان اجازه دهد تا بر جنبه‌های دیگر مدیریت محصول تمرکز کنند.

۴. صرفه جویی در مصرف آب

در آبیاری هوشمند خانگی، باغچه و… از داده‌ها برای بهینه‌سازی مصرف آب استفاده می‌شود. که یعنی این سیستم‌ها به کاهش مصرف آب، ارتقای پایداری و رفع نگرانی‌های کمبود آب کمک می‌کنند.

روش‌های سنتی به دلیل برنامه‌های ثابت یا عدم کنترل دقیق ممکن است منجر به استفاده بیش از حد از آب ،هدر رفتن آن، صرف هزینه زیاد و اثرات مضر زیست محیطی شود.

۵. بهبود رشد گیاهان با آبیاری اتوماتیک

سیستم های هوشمند با آبیاری دقیق در زمان و مکان مورد نیاز، به شرایط بهینه رشد گیاه کمک می‌کنند. این امر منجر به بهبود عملکرد و کیفیت محصول می‌شود زیرا گیاهان در طول مراحل رشد خود مقدار مناسبی از رطوبت را دریافت می‌کنند.

۶. آبیاری هوشمند باغ بر اساس سنجش آب و هوا

در آبیاری هوشمند مزارع و… از عملگرها و سنسورها برای تنظیم برنامه‌های آبیاری بر اساس بارندگی، دما و رطوبت استفاده می‌شود تا آبیاری با شرایط آب و هوایی فعلی همخوان باشد. این همخوانی به جلوگیری از آبیاری بیش از حد در دوره‌های بارانی و آبیاری کافی در طول دوره‌های خشک می‌انجامد.

اما در روش سنتی شرایط آب و هوا به خوبی در تعیین نیازهای آبیاری در نظر گرفته نمی‌شود.

۷. بهره‌وری انرژی در هوشمند سازی آبیاری فضای سبز

در ساخت سیستم آبیاری هوشمند از پمپ‌های کم مصرف استفاده می‌شود. از طرفی پمپ‌ها بر اساس داده‌ها، نیاز واقعی و به حداقل رساندن مصرف انرژی غیر ضروری تنظیم می‌شوند. این امر منجربه کاهش مصرف انرژی صرفه جویی در هزینه‌ها و کاهش اثرات زیست محیطی می‌شود. در حالیکه در روش‌های قدیمی، پمپ‌ها به صورت دستی و بدون در نظر گرفتن مصرف انرژی کار می‌کنند.

۸. هزینه سیستم آبیاری هوشمند؛ یک سرمایه‌گذاری

قیمت سیستم آبیاری هوشمند نسبت به روش سنتی ممکن است در ابتدا بیشتر باشد. اما در روش سنتی ناکارآمدی‌های عملیاتی و هدر رفت آب بالقوه، منجر به هزینه‌های طولانی مدت بیشتری می‌شود.

هزینه برای راه اندازی آبیاری هوشمند یک سرمایه گذاری و پس انداز محسوب می‌شود چون با افزایش بهره وری، صرفه جویی در آب و بهبود فرایند رشد محصول، منجر به صرفه‌جویی در هزینه‌ها در طول زمان می‌شود.

آبیاری هوشمند فضای سبز

قیمت آبیاری هوشمند (استعلام هزینه)

قیمت سیستم آبیاری هوشمند باغ، گلخانه، یا حتی یک ویلا در درجه اول به متراژ و سپس به نیازهای هوشمند سازی شما بستگی دارد.

بنابراین بهتر است برای استعلام هزینه، با ما تماس بگیرید یا فرم مشاوره را پر کنید.

شماره تماس پشتیبانی (ساعات اداری): ۰۲۱۲۶۶۵۲۳۴۲ و ۰۲۱۲۶۶۵۲۳۴۶

ویژگی های آبیاری هوشمند با سیستم Control4

کنترل هوشمند آبیاری با نرم افزار موبایل

با نرم افزار Control4 که در گوشی موبایل یا تبلت شما نصب می‌شود می‌توانید سیستم آبیاری هوشمند باغ، باغچه، مزرعه یا هر فضای سبز دیگری را از راه دور کنترل و نظارت کنید.

خاموش و روشن کردن خودکار سیستم آبیاری

در آبیاری هوشمند توسط سیستم Control4، کنترل و مدیریت شیرهای برقی توسط ماژول‌های هوشمند انجام می‌شود. این فرایندِ خودکار با تعریف سناریوهایی، قابل برنامه‌ریزی است. بطور مثال شما از طریق گوشی می‌توانید مشخص کنید کدام قسمت فضای گلخانه آبیاری شود و در کدام قسمت ابیاری قطع شود.

زمان بندی خودکار

در سیستم هوشمند Control4 کاربران می‌توانند برنامه‌ها و سناریوهای متنوع آبیاری را بر اساس نیازهای گیاهان خود تنظیم و سفارشی کنند. به طور مثال در ساعت 7 صبح و به مدت 3 ساعت، فضای مشخصی از گلخانه آبیاری شود و در پایان نیز سیستم به شما از اتمام کار خروجی دهد.

اعلان ها و هشدارها

سیستم هوشمند Control4 به افراد امکان اطلاع از نشتی یا خرابی در سیستم آبیاری هوشمند را می‌دهد. در این شرایط سیستم از طریق پیام رسان یا نوتیفیکیشنِ برنامه به کاربر هشدار می‌دهد.

کنترل سیستم آبیاری با فرمان صوتی

سیستم هوشمند Control4 با دستیارهای صوتی محبوب مانند Amazon Alexa یا Google Assistant سازگاری دارد و کاربران می‌توانند سیستم آبیاری هوشمند خود را با استفاده از دستورات صوتی کنترل کنند.

شرکت آبیاری هوشمند «پلان»؛ مجری سیستم آبیاری هوشمند

شرکت پلان با بیش از ۱۵ سال سابقه در ارائه انواع خدمات هوشمند سازی ساختمان من جمله آبیاری هوشمند، سیستم امنیتی هوشمند، کنترل دما، صوت و تصویر هوشمند و… کامل‌ترین راه‌حل‌ها را برای رسیدن به بیشترین بهره‌وری و راحتی در سیستم آبیاری هوشمند به شما ارائه می‌دهد.

 • مشاوره رایگان
 • بازدید از شوروم Control4
 • بازدید رایگان از پروژه شما
 • ارسال پیش فاکتور
 • ۱۸ ماه گارانتی
 • ۶۰ ماه خدمات پس از فروش
 • دارای نماینده فعال در بیش از ۱۰ استان

نیاز به مشاوره تخصصی و تخمین هزینه هوشمند سازی آبیاری دارید؟

مشخصات زمین یا مکان مورد نظرتان را به ما بگویید تا بهترین راه‌حل‌های هوشمندسازی را به شما پیشنهاد دهیم.

شماره تماس پشتیبانی (ساعات اداری): ۰۲۱۲۶۶۵۲۳۴۲ و ۰۲۱۲۶۶۵۲۳۴۶

پیمایش به بالا
×

خانه هوشمند Control4

در صورت نیاز به مشاوره، از طریق واتس اپ با کارشناسان پشتیبانی در ارتباط باشید.

×