انواع سیستم های هوشمند ساختمان چیست؟

انواع سیستم هوشمند ساختمان

فهرست مطالب

پیشرفت فناوری به ساختمان‌ها نیز راه یافته است. در حال حاضر انواع روش ها و سیستم های هوشمند سازى ساختمان، نقش مهمی در کاهش خطرات مختلف، تضمین ایمنی و امنیت خانه و دیگر محل‌ها دارند. از به حداقل رساندن هزینه‌ها برای کسب‌وکارها تا بهبود ایمنی مستاجرین و بازدیدکنندگان، موارد بی‌شماری وجود دارد که نتیجه هوشمند سازى ساختمان ها است.

با توجه به این موارد بازار ساختمان های هوشمند بسیار بزرگ و در حال رشد است. در سال ۲۰۲۲، ۴۵ میلیون ساختمان هوشمند در سرتاسر جهان وجود داشته است که انتظار می رود این تعداد در سال ۲۰۲۶ به ۱۱۵ میلیون افزایش یابد. پیش بینی این ۱۵۰٪ افزایش تنها در ۴ سال است. 

شما نیز برای اینکه بدانید انواع روش هاى هوشمند سازى ساختمان کدام‌ها هستند، لطفا تا انتها با ما همراه باشید.

انواع روش هاى هوشمند سازى ساختمان
انواع سیستم های هوشمند ساختمان قابل کنترل از طریق اپلیکیشن هستند.

انواع روش هاى هوشمند سازى ساختمان

به طور کلی هر ساختمان قدیمی یا در حال ساخت را می‌توان به دو روش زیر، هوشمند کرد.

 • با سیم
 • بی سیم
 • ترکیب هر دو

پروتکل های هوشمند سازی ساختمان چیست؟

پروتکل خانه هوشمند، به زبان مشترکی گفته می‌شود که بین دستگاه‌ها و تجهیزات یک ساختمان هوشمند وجود دارد. این پروتکل‌ها بر اساس استاندارد اینترنت اشیاء (IoT) هستند و باعث تبادل اطلاعات و اجرای دستورها و کارهای خودکار مانند روشن و خاموش کردن چراغ‌ها می‌شوند. از آنجایی که هر سیستم هوشمند و تجهیزاتش از پروتکل خاصی پیروی می‌کنند، در انتخاب آن‌ها باید دقت زیادی به عمل آورید.

انواع پروتکل های خانه هوشمند

موارد زیر مهمترین و محبوب‌ترین پروتکل‌های استاندارد خانه هوشمند هستند.

 1. پروتکل مادون قرمز – (Infrared (IR
 2. پروتکل Wi-Fi IEEE 802.11
 3. پروتکل بلوتوث
 4. پروتکل Ethernet IEEE 802.3
 5. پروتکل ZigBee IEEE 802.15.4
 6. پروتکل Z-Wave
 7. پروتکل KNX
 8. پروتکل X10
 9. پروتکل C-Bus
 10. پروتکل RS-232
 11. پروتکل RS-485
 12. پروتکل RF

خبر خوب اینکه برند معتبر و محبوب Control4 از تمامی پروتکل‌های استاندارد خانه هوشمند پشتیبانی می‌کند و شما می‌توانید در یک خانه هوشمند از چندین پروتکل به صورت همزمان استفاده کنید، بدون آنکه خللی در ارتباط بین تجهیزات به وجود آید.

انواع سیستم هوشمند ساختمان

انواع سیستم های هوشمند ساختمان که توسط این پروتکل‌ها و تجهیزات بی سیم و باسیم قابل پیاده سازی هستند و امکان کنترل از راه دور را می‌دهند عبارتند از:

 • باز و بسته شدن خودکار و هوشمند پرده و سایبان
 • سیستم امنیتی هوشمند
 • کنترل هوشمند دما و تهویه مطبوع
 • سیستم تصویری و نمایش هوشمند
 • سیستم صوتی هوشمند
 • سیستم روشنایی و نورپردازی هوشمند
 • آبیاری هوشمند باغچه، ویلا و حتی زمین کشاورزی
 • سیستم های کنفرانس هوشمند
 • سنسورهای هوشمند محیطی

پرده هوشمند

پرده‌های هوشمند، که به نام‌های پرده‌های خودکار یا موتوریزه نیز شناخته می‌شوند، با استفاده از فناوری پیشرفته، قابلیت عملکرد خودکار را فراهم می‌کنند. این پرده‌ها می‌توانند با کنترل از راه دور، گوشی‌های هوشمند و حتی دستورات صوتی، به طور خودکار باز و بسته شوند.

پرده هوشمند
پرده برقی و هوشمند قابل کنترل از طریق ریموت است.

مزایای استفاده از پرده‌های هوشمند

یکی از مزیت‌های واضح هوشمندسازی پرده‌ها، ذخیره انرژی است. پرده‌های هوشمند به گونه‌ای قابل برنامه‌ریزی هستند که در ساعات خاصی از روز باز و بسته شوند تا میزان نور خورشیدی که وارد خانه شما می‌شود را کنترل کنند.

این موضوع می‌تواند به شما کمک کند تا با خنک نگه داشتن خانه در تابستان و گرمتر نگه داشتن آن در زمستان، در قبض برق خود صرفه‌جویی کنید.

 سیستم امنیتی هوشمند

این سیستم‌ها شامل دوربین‌های مداربسته، حسگرهای حرکت و سیستم‌های اعلام خطر هستند که به شما امکان می‌دهند تا از طریق گوشیتان دوربین‌ها را ببنید و در وقوع هرگونه حادثه به طور فعال عمل کنید.

در ضمن سیستم‌های امنیتی هوشمند ارزان‌تر از سیستم‌های امنیتی سنتی هستند و اتصال آن به دستگاه‌های شخصی شما آن‌ها را بسیار کاربردی‌تر کرده است.

کنترل هوشمند دما و تهویه مطبوع

شما حتی می‌توانید از سیستم هوشمند سرمایش، گرمایش و تهویه ساختمان هم بهره‌مند شوید. برای این منظور می‌توان از سنسورها و داده‌هایشان برای تشخیص سطوح مختلف درجه حرارت، CO2 در سرتاسر ساختمان، تنظیم دقیق دما، رطوبت و جریان هوا استفاده کرد. به این ترتیب با ایجاد اتوماسیون‌ها و نظارت بر مصرف انرژی، صاحبان ساختمان‌ها می‌توانند در مورد گرمایش و سرمایش فضاهای مختلف هوشمندانه‌تر عمل کرده و هزینه‌ها را کاهش دهند.

سیستم تهویه و سرمایش و گرمایش هوشمند
به کمک ترموستات هوشمند می‌توانید سیستم سرمایش و گرمایش خانه را اتوماتیک کنید.

سیستم تصویری و نمایشی هوشمند

یکی از مزایای برجسته خانه‌های هوشمند، سیستم تصویری و نمایش هوشمند است. با اینکه پیش از این کنترل از راه دور تلویزیون ها با چندین ریموت کوچک و بزرگ انجام پذیر بود، اما حالا با هوشمندسازی ساختمان، این فرآیند ساده‌تر و منظم‌تر شده است.

شما اکنون به راحتی می‌توانید با استفاده از یک ریموت کنترل یا حتی از طریق اپلیکیشن خانه هوشمند، تمامی تجهیزات نمایشی خانه را کنترل نمود. علاوه بر این، با سیستم نمایش هوشمند، امکان اجرای یک موزیک از چندین بلندگو، اپ های اینترنتی و سایر سرویس‌های پخش موسیقی را همزمان دارید.

سیستم صوتی هوشمند

سیستم صوتی هوشمند یک شبکه از دستگاه‌های صوتی متصل است که می‌توان از راه دور با ریموت، اپلیکیشن یا حتی دستیار صوتی آنها را کنترل و مدیریت کرد.

این سیستم‌ها معمولاً شامل بلندگوها، تقویت‌کننده‌ها و سایر لوازم جانبی صوتی هستند که می‌توانند به صورت بی‌سیم همگام‌سازی و کنترل شوند تا یک تجربه صوتی یکپارچه در سراسر خانه یا محل کار شما ایجاد کنند.

سیستم روشنایی هوشمند

در سیستم روشنایی هوشمند چراغ‌ها و… به اینترنت و کنترل کننده مرکزی خانه هوشمند متصل هستند. این چراغ‌های هوشمند می‌توانند طبق برنامه‌های زمانی (مثلا ساعت های خاصی) یا سناریوهای مختلف (مثلا سناریوی ورود و خروج از خانه یا مهمانی) روشن و خاموش شوند. همچنین در سیستم روشنایی هوشمند می‌توان از حسگرهای نوری برای تعیین میزان نور مورد نیاز در یک اتاق استفاده کرد. مثلا با شروع غروب خورشید چراغ ها رفته رفته روشن شوند یا در صورت خالی بودن اتاق، تمامی چراغ‌ها خاموش شوند.

این اقدامات نه تنها باعث راحتی ساکنان و صرفه‌جویی در هزینه ساختمان می‌شود، بلکه از نورپردازی هوشمند می‌توان برای محدود کردن تماس افراد با تجهیزاتی مانند کلیدهای برق استفاده کرد و به کاهش انتشار میکروب‌ها در ساختمان کمک کرد.

سیستم روشنایی هوشمند
در سیستم روشنایی هوشمند شما حتی میتوانید شدت نور لامپ را کم یا زیاد کنید.

سیستم های کنفرانس هوشمند

اتاق هیئت مدیره هوشمند و سیستم‌های ویدئو کنفرانس از همتایان سنتی خود بسیار قابل اعتمادتر هستند. وقتی وارد اتاق کنفرانس می‌شوید و صفحه‌نمایش روشن می‌شود، کاربر می‌تواند دکمه «پیوستن به جلسه» را روی صفحه لمسی فشار دهد تا مستقیماً به جلسه ببرد. دوربین‌های هوشمند نیز می‌توانند زاویه خود را با تعداد شرکت‌کنندگان تنظیم کنند و صدا را برای ارائه کنفرانس واضح در جلسه تقویت کنند.

سنسورهای هوشمند محیطی

حسگرهای محیطی می‌توانند برخی از عوامل داخل ساختمان را کنترل کرده و خطراتی که ممکن است به سلامتی آسیب برسانند، شناسایی کنند مانند نشت گاز.

همچنین از این اطلاعات می‌توان برای کاهش تعداد سرویس‌ ساختمان و هزینه‌های تعمیر و نگهداری در محل استفاده کرد. به عنوان مثال درجه حرارت در اتاق‌های سرور که دارای لوازم الکترونیکی با ارزش بالایی هستند، دائما کنترل شوند تا از آسیب به تجهیزات جلوگیری شود.

آبیاری هوشمند

آبیاری هوشمند شامل حسگرهای رطوبت خاک و سیستم‌های اتوماتیک آبیاری هستند که به شما اجازه می‌دهند گیاهان را به طور هوشمندانه، اتوماتیک و البته از راه دور آبیاری کنید. این سیستم‌ها علاوه بر کاهش مصرف آب به تنظیم رطوبت خاک و رشد بهتر گیاهان کمک می‌کنند.

فناوری آبیاری هوشمند را می توان با تعویض کنترل کننده فعلی با کنترل کننده هوشمند بر روی سیستم های آبیاری موجود نصب کرد. در برخی موارد، سنسورهای اضافی آب و هوا یا مبتنی بر رطوبت را می توان با کنترلرها و سیستم های موجود استفاده کرد، بنابراین در هزینه خرید یک کنترلر جدید صرفه جویی می شود.

ترموستات هوشمند
آبیاری هوشمند به رشد بهتر گیاهان کمک می‌کند.

هوشمند سازی منازل چه مزایایی دارد؟

ممکن است به خودتان بگویید هوشمند سازی خانه فقط یک راه نوآورانه برای دنبال کردن فناوری‌های جدید هستند. اما واقعاً مزایای کاربردی شگفت‌انگیزی در هوشمند سازی ساختمان وجود دارد. می‌خواهید چند مثال بخوانید؟

۱. مدیریت تمام دستگاه‌های خانه از یک مکان

قابلیت اتصال تمام فناوری‌های خانه‌ از طریق یک رابط استاندارد، یک گام رو به جلو در مدیریت ساختمان است. در واقع تنها کافی است یک برنامه را در گوشی هوشمند و تبلت خود نصب نمایید تا کارهای بی‌شماری را خودکار انجام داده و از دستگاه‌ها در سراسر خانه استفاده نمایید.

۲. انعطاف‌پذیری برای دستگاه‌ها و لوازم الکترونیکی جدید

سیستم‌های خانه هوشمند معمولاً بسیار انعطاف‌پذیر هستند و به راحتی  دستگاه‌ها و لوازم الکترونیکی و فناوری جدید دیگر را می‌پذیرند. حتی مهم نیست که با گذشت زمان مدل‌های جدیدتری وارد بازار می‎شوند. اغلب سیستم های هوشمند قابلیت به روز رسانیِ نرم افزاری و سخت افزاری دارند و به راحتی با با دستگاه های جدید ادغام می‌شوند.

مزایای خانه هوشمند
یکی از مهمترین مزایای خانه هوشمند، اتوماسیون کارهای منزل است که در وقت شما صرفه جویی می‌کند.

۳. کنترل از راه دور عملکردهای خانه

قدرت کنترل عملکردهای خانه خود از فاصله دور بسیار ارزشمند است. در یک روز بسیار گرم، می‌توانید با روشن کردن فن‌‎ها از راه دور، دمای خانه را قبل از رسیدن مناسب کنید. اگر برای پخت شام عجله دارید اما هنوز در فروشگاه هستید، می‌توانید پیش از رسیدن به خانه فر را روشن کنید تا شروع به پیش گرم شدن کند. حتی می‌توانید بررسی کنید که آیا چراغ‌های خود را روشن گذاشته‌اید؟ چه شخصی جلوی در است؟ یا مطمئن شوید که همه سیستم های خود را خاموش کرده‌اید.

۴. افزایش کارایی انرژی

بسته به نحوه استفاده از فناوری‌های خانه هوشمند، می‌توانید در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید. به عنوان مثال، با استفاده از ترموستات هوشمندی که قابل برنامه‌ریزی است می‌توانید کنترل دقیق‌تری بر روی گرمایش و سرمایش خانه‌تان داشته باشید.

همچنین الگوی زمانی و تنظیمات دمایی مورد نظر خود را به سیستم بدهید تا سیستم هوشمند بهترین تنظیمات صرفه جویی در انرژی را در طول روز پیشنهاد دهد. مثلا نورها و پرده‌های موتوری می‌توانند براساس تغییرات شبانه‌روزی برنامه‌ریزی شوند، یا چراغ‌ها هنگام ورود یا خروج از اتاق به طور خودکار روشن و خاموش شوند. با این کارها دیگر کمتر نگران هدر رفت انرژی خواهید بود.

۵. به حداکثر رساندن امنیت خانه

وقتی امکانات امنیتی و نظارتی را در شبکه هوشمند خانه‌تان ادغام می‌کنید، امنیت خانه‌تان به شدت افزایش می‌یابد. چون گزینه‌های امنیتی فراوانی در خانه های هوشمند وجود دارد.

به عنوان مثال، سیستم‌های خانه هوشمند می‌توانند حسگرهای حرکتی، دوربین‌های نظارتی، قفل‌های درب اتوماتیک و دیگر اقدامات امنیتی محسوس را در سراسر خانه شما ادغام کنند. بنابراین می‌توانید آنها را از یک دستگاه تلفن همراه حتی وقتی خارج از کشور هستید مدیریت کنید. حتی می‌توانید انتخاب کنید که هشدارهای امنیتی را با نوتیفکیشن بر روی دستگاه‌های مختلف خود دریافت کنید تا اتفاقات را در لحظه، بررسی نمایید.

امنیت در خانه هوشمند
در سیستم امنیتی خانه هوشمند، شما همواره به دوربین‌های خانه دسترسی دارید.

براورد هزینه هوشمندسازی ساختمان

تمام سیستم‌های هوشمند اعم از امنیتی، روشنایی و … مزایای فوق‌العاده‌ای دارند اما اجرای تمام سیستم‌های هوشمند در یک خانه ضروری نیست. شما می‌توانید بنا به شرایط و نیازهای خود سیستم مدنظرتان را انتخاب نمایید.

نیاز به مشاوره تخصصی و تخمین هزینه هوشمند سازی ساختمان دارید؟

شرکت هوشمند سازی پلان اولین و برترین نماینده خانه هوشمند Control4 در خاورمیانه، با بیش از یک دهه سابقۀ درخشان در طراحی و پیاده سازی سیستم های هوشمند است. کارشناسان شرکت پلان در خدمت شما هستند تا بهترین خدمات هوشمند سازی ساختمان را با توجه به بودجه و نیازتان، در اختیارتان بگذارند.

لطفا برای استعلام هزینه با ما تماس بگیرید یا فرم مشاوره را پر کنید. در کمتر از دو ساعت پروژه شما قیمت گذاری شده و کارشناسان فروش جهت ارائه پیش فاکتور با شما در تماس خواهند بود.

شماره تماس پشتیبانی (ساعات اداری): ۰۲۱۲۶۶۵۲۳۴۲ و ۰۲۱۲۶۶۵۲۳۴۶

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
×

خانه هوشمند Control4

در صورت نیاز به مشاوره، از طریق واتس اپ با کارشناسان پشتیبانی در ارتباط باشید.

×